Тема 8. УРМ. Твір-характеристика персонажа новели В.Винниченка "Момент"

Запишіть в зошити.

Урок розвитку мовлення.
 Твір-характеристика персонажа новели В.Винниченка "Момент"

 Твір „Момент” Володимира Винниченка — новатора в українській прозі і драматургії — відбиває той відрізок часу, який неможливо забути. Зовнішні події, близькі для колишнього політв'язня В. Винниченка, стають лише ґрунтом, на якому розквітає вразлива квітка кохання-щастя.

Сьогодні наше з вами завдання - розглянути персонажів новели і спробувати дати їм якнайповнішу характеристику.
 
Хто така Панна? Чи відповідала її зовнішність образу городської панни? 
У творі В. Винниченко пише, що сміх —це дзеркало душі. Зробіть висновок, яка ж душа була в Панни?

Як поводилася у хвилини напруження панна Муся?

Які риси характеру і вчинки Панни вказують на її життєлюбство, рішучість, упевненість, оптимізм, віру в майбутнє? На підтвердження думки знайдіть уривки з твору.

Розкрийте зміст слів головної героїні новели: „А ім'я —пошлість”.

Що вона найбільше любила?

Як панна Муся розуміла кохання?

Чи погоджуєтеся ви, що життя плинне, щастя — це мить, а мить — частинка вічності?

Працюємо  з текстом новели.
Добір цитат для характеристики образу Панни

Опис зовнішності: „Сама настояща, городська панна, в гарненьких черевиках, що визирали з-під сукні, із солом'яним бриликом на колінах”.
Очі: „А очі, як у зляканої лані, променисті, чисті, великі”, „Очі горіли напруженням і були великі, прекрасні”.
Сміх: „Ах, якби ви знали, який сміх у неї був! А сміх є дзеркало душі”
Манери поведінки: „Галантно повела вона рукою круг себе”, „Вона вийняла з-під свитки хусточку і почала витирати мій лоб із серйозним і заклопотаним поглядом”.
Риси характеру: „Убити себе зумію”. „А знаєте, мені чогось зовсім не страшно... Цікаво тільки дуже”, „—... Ви надзвичайно гарні зараз. — Я не знаю, що треба сказати на це”.
Погляди на життя: „Як мене вб'ють, напишіть так: „Мусю вбито на кордоні. Вмерла так, як вмирають ті, що люблять життя”. Більше нічого” — Наше кохання повинно вмерти зараз, щоб, як хтось сказав, ніколи не вмирати”. „А вона, ніби дивлячись собі в душу, обривисто-напружено говорила: — Щастя — момент. Далі вже буденщина, пошліть... Саме найбільше щастя буде мізерним в порівнянні з цим. Значить зовсім не буде — Я буду носити вас в душі”.
Вчинки: „Стражники трусять уже товаришів... Якусь панночку шукають”.

Висновок
Панна Муся — дівчина, з якою познайомився Шахерезада на державному кордоні. Це справжня міська панна, гарно взута й одягнена. Особливо вразили оповідача її очі. Дівчина мала галантну поведінку, була навчена манерам. У образі Мусі втілюється ідея жіночності, особливої краси, таємничої незбагенності.
Провівши разом лише мить, закохані більше ніколи не зустрілись, бо дівчина вважала, що для щастя необхідна лише мить, а все, що станеться потім — буденність. Саме тому Муся не схотіла подальших стосунків і залишила за собою лише приємний та світлий спогад, сповнений таємничості й загадковості.

Скориставшись наданими питаннями, цитатними характеристиками, напишіть твір-характеристику персонажа новели "Момент" (Мусі або Шахерезади).
 
твір сфотографуйте і надішліть за посиланням
 
 

Комментариев нет:

Отправить комментарий