Тема 3. Тест 3. Розділові знаки в складних реченнях з сурядним та підрядним зв'язком. Практичні вправи + ТЕСТ

Складні речення із сурядним та підрядним зв’язком. Розділові знаки в таких реченнях

Запишіть тему уроку.

Сьогодні на уроці ми розглянемо тему «Складні речення із сурядним та підрядним зв’язком. Розділові знаки в таких реченнях»; ознайомимося з особливостями будови складного речення із сурядним та підрядним зв’язком; будемо вчитися правильно визначати структуру складних речень із різним видами зв’язку; правильно ставити розділові знаки; повторимо вивчене про складне речення.

Складіть речення за такими схемами. Визначте їх види.

Речення, складені за схемами 2,3,4 запишіть у зошит. 

  1. [ ],а [ ], (що...).
Приклад:
Сонце і повітря лоскочуть щоки, а зелень ялинкових гілок виглядає з-під снігу так свіжо, що, здається, надворі стоїть весна, одягнена у білі шати (М. Коцюбинський) — (складне речення із сурядним та підрядним зв’язком).
  1. [ ], [ ], і [ ].
  2. [ ], а [ ], (як...).
  3. (Якби...), (якби...), [ ], [ ].

 Бліцопитування (усно)

  1. Які бувають типи багатокомпонентних складних речень?(Складне речення із сурядним та підрядним зв’язком; складне речення із сурядним і безсполучниковим зв'язком; складне речення із підрядним та безсполучниковим зв’язком; складне речення із сурядним, підрядним та безсполучниковим зв’язком).
  2. Які види зв’язку бувають у цих реченнях?(Сполучниковийсурядний і підряднийта безсполучниковий).
  3. Які розділові знаки ставлять у реченнях з різними видами зв’язку?(У багатокомпонентних реченнях уживають такі ж розділові знаки, як і в сполучникових та безсполучникових складних реченнях. Найчастіше в таких реченнях ставлять кому).
  4. У яких випадках кому між частинами складного речення із сурядним та підрядним зв’язком не ставлять?(Між двома частинами складного речення, поєднаними єднальним сполучником, що мають спільне підрядне речення. Між двома частинами складного речення, поєднаними підрядним зв'язком та єднальним або розділовим сполучником, що мають спільну головну частину).
  5. Які складні речення вважають синонімічними?(Сполучникові складні речення (складносурядні, складнопідрядні) і безсполучникові складні речення часто бувають синонімічними. Створюється можливість заміни одних речень іншими: сполучникових на безсполучникові і навпаки).
Складні речення, у яких поєднуються різні види сполучникового (сурядного й підрядного) та безсполучникового зв’язку, називають реченнями мішаного типу. Вони можуть бути різних комбінацій (поєднань) і поєднувати різну кількість компонентів. Це новий тип речень, з якими ви ознайомитесь. А поки що перевірте свої знання про складне речення, виконавши тестові завдання.
👉 Працюємо в зошитах.

Запишіть речення, розставте розділові знаки, накресліть схему. Десь читав я що з літами все долає мудрий спокій і в красі його жорстокій не знайти юнацьких мрій.

 👉 Спишіть подане речення, схарактеризуйте його:
  • чим воно подібне до раніше вивчених синтаксичних конструкцій?
  • що ви помітили відмінного?
 Побудуйте схему поданого речення.

Я думаю про день майбутній, і любо бачити мені, що океан людський могутньо стає грудьми навстріч війні (М. Сингаївський).

 👉 До наведених складносурядних речень додайте ще одну частину, з’єднавши їх підрядним зв’язком. Накресліть схеми складних речень.
  1. Розтанув сніг, і гаї привітно зашуміли довкола ланів.
  2. Повіяв злегка вітерець, і зашуміли верболози.
 ЗАПАМЯТАЙ!
 
 Домашнє завдання: опрацювати теоретичний матеріал, виконати вправу підручника (параграф 30, вправа 374)

Комментариев нет:

Отправить комментарий