Тема 4. Тест 3. Займенник. Практичні вправи

ЗАЙМЕННИК

Запишіть тему уроку


Займенниксамостійна частина мови, яка вказує на предмети, ознаки, кількість, але не називає їх.

Займенники, подібно до іменників, прикметників і числівників, відповідають на питання хто? що? який? чий? скільки?

Займенник без контексту має тільки вказівне значення. Проте в тексті це значення стає конкретним, співвідноситься з окремою особою чи предметом, ознакою, кількістю. У тексті займенник є заступником іменника, прикметника, числівника, урізноманітнюючи мовлення й виступаючи засобом зв'язку.

У реченнях займенники можуть бути підметом, додатком, означенням: І я згадав своє село. Кого я там коли покинув (Т. Шевченко).

👉 Запам'ятай! 
Синтаксична роль займенника залежить від того, з якою частиною мови він співвідносний. Не допустимо, щоб займенник співвідносився водночас із різними словами, бо це зумовлює двозначність, знижуючи культуру мови.

Займенники мають свою парадигму відмінювання.


Займенники, співвідносні з іменниками
Н. я ми він вони будь-хто ніщо
Р. мене нас його
(до нього)
їх
(до них)
себе будь-кого нічого
Д. мені нам йому їм собі будь-кому нічому
Зн. мене нас його
(у нього)
їх
(у них)
себе будь-кого ніщо
Ор. мною нами ним ними собою будь-ким нічим
М. ... мені ... нас ... ньому, нім ... них ... собі ... будь-кому ні на чому

👉 Запам'ятай! 
1. Визначальною прикметою відмінювання особових займенників є те, що вони в непрямих відмінках мають іншу основу, ніж у Н.в. однини. Після прийменників у непрямих відмінках особових займенників з’являється [н]: до нього, при ньому, у неї. Не додається [н] до займенників його, її, їх, якщо вони мають присвійне, а не особове значення (його думка, її
книга, їхні мрії).
2. Займенник ви на позначення пошанної множини пишеться з великої літери:
Ви стурбовані? Не варто, бо Ви добре підготували учнів до семестрової контрольної.

 👉 Запам'ятай!

👉 Зверни увагу! 
Із частками будь-, -небудь, казна-, хтозна- займенники пишуться через дефіс, а із частками аби-, де-, -сь — разом: будь-що, чий-небудь, казна-що, хтозна-який, хтозна-чий, хтось, абищо, дещо, деякий.


Практикум


Прочитайте. Випишіть займенники, визначте розряд за значенням, морфологічні ознаки й синтаксичну роль у реченні.
Мудрий скарбничий — пам’ять людська. Вона зберігає часом звичайні собі, нічим непримітні з першого погляду бувальщини, наче знає: настане у житті людини такий час, а може, така мить, що вони оживуть знову, осяються промінням почуттів і винагородять її поезією, ім’я якій — спогад.
Спасибі ж тим, хто дарує нам щастя добрих спогадів.
(Гр. Тютюнник)


Запишіть слова, розкривши дужки, у дві колонки: 1) займенники; 2) інші частини мови. Поясніть правопис.
Що(небудь), коли(небудь), (аби)хто, (аби)куди, (аби) кого, (аби)де, ні(до)чого, (ні)який, (ні)де, (ні)коли, який(сь), котрий(сь), (де)кілька, (де)який, ні(за)що, (ні)звідки, (ні)як, (казна)де, (казна)хто, (казна)коли, (казна)що, ні(від)кого, де(небудь), який(небудь), чий(небудь), (будь)який, (будь)де, (будь)як, (будь)що, скільки(небудь), скільки(сь).

Поставте займенники в родовому та орудному відмінках без прийменника і з прийменниками до, з. Поясніть, у яких випадках уживається приставний н.
Він (вона, воно, вони), цей, що-небудь, хтось, хто, казна- що, який-небудь, свій, той, деякий, абихто, дещо, котрийсь, їхній, такий, кожний, скільки, ніякий, хтозна-хто, дехто.
• Поєднайте всі особові займенники з прийменниками назустріч, подібно до, згідно з і запишіть.

👉ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

За значенням і граматичними ознаками займенникові слова неоднотипні, вони поділяються на три групи: 
1) узагальнено- предметні (співвідносяться з іменниками); 
2) узагальнено-якісні (співвідносяться з прикметниками); 
3) узагальнено-кількісні (співвідносяться з числівниками).
У розряд займенників можуть переходити слова з інших частин мови. Явище прономіналізації (від латин, ргопотіпа — займенник) полягає в тому, що окремі слова можуть утрачати своє конкретне значення предметності, ознаки або кількості і набувати узагальненої вказівки на предмети чи ознаки та лексично зближуватися із займенниками.

Найчастіше прономіналізуються числівники один (одна, одно, одні), другий (друга, другі), що виступають у значенні займенників якийсь, той, інший, сам: Одні одно говорили, а другі друге — і з тих розмов спліталася сітка, в якій ні кінця ні початку (М. Коцюбинський); Якби один другому не допомагав, то світ би пропав (Нар. творчість).


Практикум

Прочитайте. Знайдіть слова, що виступають у ролі займенників. Доберіть до цих слів займенники-синоніми, прочитайте речення з ними.(усно)
1. Тому доля запродала од краю до краю, а другому оставила те, де заховають (Т. Шевченко). 2. Одно-однісіньке під тином сидить собі в старій ряднині (Т. Шевченко). 3. Хоч і сова, аби з другого села (Нар. творчість). 4. У великих містах легко знайти першу-ліпшу роботу (М. Чернявський).

Знайдіть у тексті займенники, зробіть їх повний морфологічний розбір (письмово)
Є в житті кожного народу часи, коли нікому ніщо не прощається, коли всяке добро або зло, зроблене людиною, падає на незримі чаші найтонших терезів історії. І щасливий той, хто, винісши народне горе і попрацювавши немало і немало проливши крові на полях битв, може потім уже сказати собі і світу, що в найстрашнішу годину не було у нього зерна неправди за душею. Але горе тому, хто по злобі, мізерності, по нікчемності душі своєї піддається в фатальну хвилину слабодухості, своїм низьким інстинктам і кине товаришів своїх і народ свій в ім’я мнимого врятування особистого життя, в ім’я брехливих обіцянок ворога (О. Довженко).



Домашнє завдання
Продовжте кожен рядок трьома-чотирма прикладами, що містять займенники. Визначте розряди займенників.
Фразеологізми: брати себе в руки; ...
Прислів’я та приказки: Яка совість, така й честь; ...
Загадки: Що за штука і день, і ніч стука? ...
• Дайте відповіді на запитання.
— Яку частину мови називають займенником?
— Які морфологічні ознаки має займенник? Відповідь проілюструйте прикладами.
— Які синтаксичні функції займенника?
— На які розряди поділяють займенники?
— Який займенник не має форми називного відмінка?
— Як тлумачать прономіналізацію в мовознавстві? Наведіть приклади

Пройдіть тест за посиланням
 https://docs.google.com/forms/d/1mCvAVV9bWdCtC29tVskDUjNRoCj9tbndENpRtAIPsks/edit

Комментариев нет:

Отправить комментарий