Тема 11. Тест 8. Дієприкметник як особлива форма дієслова

Запишіть тему уроку. 
Дієприкметник як особлива форма дієслова

Дієприкметник — це особлива форма дієслова, яка виражає ознаку предмета за дією або станом і відповідає на питання який? яка? яке? які? Наприклад: зів’яле (листя), замерзлі (руки), вивчений (вірш).

Ця форма поєднує в собі ознаки прикметника і дієслова. Дієприкметник, як і прикметник, змінюється за родами, числами й відмінками, і ці його форми залежать від форм іменника, з яким дієприкметник узгоджується. Дієприкметник відмінюється як прикметник твердої групи. Разом із тим цій формі властиві дієслівні ознаки виду (доконаного чи недоконаного) і часу (минулого або теперішнього).

Дієприкметники можуть бути активними або пасивними.

Активними називаються дієприкметники, які виражають ознаку предмета за його ж дією: То була Одарка — тремтяча, мокра, як хлющ (Г. Тютюнник). Активні дієприкметники утворюються лише від неперехідних дієслів.

Пасивними називаються дієприкметники, які виражають ознаку предмета за дією над ним: Засмалені сонцем, закурені, мокрі од поту обличчя вилискували радістю і здоров’ям (О. Довженко).

Пасивні дієприкметники мають ознаку минулого часу і утворюються лише від перехідних дієслів.

У реченні дієприкметник найчастіше буває означенням: На клуні стовбичив промоклий бусол (Л. Костенко). Він може виконувати також функцію іменної частини складеного присудка: Чорна ніч інкрустована ніжністю (Л. Костенко).

Дієприкметник разом із залежними від нього словами утворює дієприкметниковий зворот. У реченні дієприкметниковий зворот виступає означенням: Сади, омиті музикою згадок, ковтають пил міжселищних доріг (Л. Костенко) (З посібника).

Засобом розрізнення прикметника і дієприкметника може бути наголос (у прикметниках наголошується суфікс, у дієприкметників — корінь: варéний — вáрений) або суфікс (прикметниковий -н- і дієприкметникові -н-, -ен-, але в дієприкметнику зберігається перед -н- суфікс дієслівної основи -а-, -и-, -і-, -ї-: підписати — підписаний.


Запишіть у дві колонки словосполучення з прикметниками та дієприкметниками.
Нездійснена мрія, нездійсненна мрія, нездоланний народ, нездоланий народ, варена курка, варені яйця, солені огірки, солоні огірки, пéчена картопля, печéна картопля.

 Творення дієприкметників
Групи дієприкметників
Основа
Формотворчий суфікс
Закінчення
Приклад
Активні теперішнього часу
Основа теперішнього часу дієслів (недоконаного виду)
-уч- (-юч-)
-ий
-ач- (-яч-)
-ий
Активні минулого часу
Основа інфінітива дієслів (непохідних, доконаного виду)
-л-
-ий
Пасивні минулого часу
Основа інфінітива дієслів (перехідних, доконаного, рідше — недоконаного виду)
-н-
-ий
-ен- (-єн-)
-ий
-т-
-ий

У сучасній українській мові активні дієприкметники теперішнього часу вживаються рідко; їх творення й використання потрібно уникати, послуговуючись натомість конструкціями той, що(який)...; ті, що (які)... тощо або добираючи відповідні іменники.

Від поданих дієслів утворити активні дієприкметники теперішнього часу.(письмово)
Виступати, дрижати, працювати, існувати, ревіти.
 Від поданих дієслів утворити активні дієприкметники минулого часу.(письмово)
Пожовтіти, посивіти, потемніти, пригоріти, зів’янути.
Від поданих дієслів утворити пасивні дієприкметники.(письмово)
Засіяти, шити, написати, втратити, виплеснути.

Перекладіть українською мовою.(письмово)
Запланированная встреча; подведение итогов; откровенный разговор; опоздавший гость; день, обещающий быть солнечным; непридуманная история; прыгающий ребёнок; обусловленные договором; оставивший пост; решающая встреча; отпуск, предполагающийся на лето, прыгающий ребенок; забытая в спортзале сумка; ряд замечаний; досадная опечатка; верующий человек; действующий вулкан; действующие правила; правящая элита; начинающий писатель; знающий экономику; выступающий на совете директоров; лидирующая команда; исчезающие виды

Виконайте тест (останнє завдання в тесті - додати останню вправу уроку у вигляді фото)
 https://docs.google.com/forms/d/1p0DDkxWv5hW1zxrqUEvumO8hW0DAhwfYXbcuYJQm_Ek/edit

Комментариев нет:

Отправить комментарий